Afad Haberleri
SON DAKİKA

Afad Haberleri

Elazığ Afad Ekibi Kahramanmaraş’da çalışmalarıyla göz dolduruyor

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri nedeniyle etkilenen illerdeki arama ve kurtarma çalışmalarının ardından 7 Mart 2023 tarihinden itibaren Kahramanmaraş iline görevlendirilen AFAD Şube Müdürü Teymen ŞİMŞEK, Şef İrfan ÖZEN, Arama ve Kurtarma Teknisyenleri Hikmet ABA, Ergül YILMAZ ve Ferhat AY aynı gün çalışmalara başlamıştır.

Elazığ’da korkutan deprem

Elazığ’da AFAD verilerine göre 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Köylerdeki 84 hak sahibi için kura çekimi tamamlandı

Elazığ’ın köylerindeki 84 hak sahibi için kura çekimi gerçekleştirildi. 

2 Ayda 24 bin 927 deprem meydana geldi 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 6 Şubat - 6 Nisan arası 24 bin 927 deprem meydana geldi. 

Komşu 2 Şehrimiz Afet Bölgesi ilan edildi 

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman'da hasar meydana gelen yerleşim yerlerinin, 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' olarak kabul edildiğini açıkladı. 

AFAD bir kez daha uyardı!

Meteoroloji ve Belediyenin Elazığ için uyarılarının ardından AFAD Elazığ için yağış uyarısında bulundu. 

AFAD depremlerde can kayıplarını açıkladı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı arttı. Gelen son dakika haberine göre AFAD Başkanı depremlerde 50 bin 96 kişi hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şanlıurfa ve Adıyaman'da sel! 

Şanlıurfa ve Adıyaman'da kuvvetli yağışlar sele neden oldu. Şanlıurfa'da yaşanan selde 6 kişi kayboldu. Adıyaman'dan acı haber geldi... Vali Numan Hatipoğlu, Adıyaman'ın Tut ilçesinde bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin kaybolduğunu açıkladı.

AK Parti Milletvekili Aday Adaylığı kararını açıkladı 

AK Partili Ali İhsan Yavuz, partisinin milletvekili şartları ile ilgili, açıklamalarda bulunurken, "Aday müracaatların 16 Mart'a kadar devam edeceğini ve başvuru aidatın bu dönem alınmamasına; bunun yerine AFAD’a bağış şeklinde yapılmasına karar verildi. Başvurular, yetişkinler için 20 bin TL, kadınlarımız ve gençlerimiz için 10 bin TL şeklinde, engellilerimiz için 5 bin TL şeklinde olacak" dedi. 

Bulut, deprem sürecinde merak edilenleri cevapladı 

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut deprem sürecinde kamuoyunda merak edilen soruları cevaplandırdı. 

AFAD’tan Elazığ İçin Destek İl Eşleştirme açıklaması 

AFAD, 6 Şubat'taki depremlerin ardından ilk anda verilmiş "afet bölgesi" kararı olmaması nedeniyle Elazığ'ın Malatya'ya "destek il" olarak belirlendiğini, ancak Elazığ'ın da bu karar kapsamına alınmasıyla tekrar eşleştirme yapıldığını bildirdi. 

Elazığ Valiliği hasar tespit çalışmaları ile ilgili merak edilenleri duyurdu 

Elazığ Valiliği, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından hasar tespit çalışmaları ile ilgili AFAD Başkanlığı’nca hazırlanan ve merak ettiği konuların cevaplarını duyurdu. 

262 konut ile 242 işyerinin hak sahipleri açıklandı 

AFAD Elazığ İl Müdürlüğü tarafından Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapımına başlanılan, tamamlanan ve kuraları çekilen 262 konut ve 242 iş yerinin hak sahiplerinin isim listesi yayımlandı. 

Elazığ Belediyesi’nden Konteyner Kent kurulumuna destek 

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde AFAD öncülüğünde kurulacak olan konteyner kent çalışmalarında Elazığ Belediyesi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

262 konut ile 242 işyerinin kurası çekilecek 

AFAD Elazığ İl Müdürlüğü tarafından Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapımına başlanılan ve tamamlanan 262 konut ve 242 iş yerinin kurası 1 Mart saat 14.00’de noter huzurunda çekilecek. 

Artçı depremler kaç yıl sürecek? 

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, artçı depremlerin uzun bir süre daha devam edeceğini ama belli bir zamandan sonra azalarak artık sona ereceğini söylemenin mümkün olduğunu fakat bu artçı sarsıntıların en az 2 yıl kadar sürmesini beklediklerini söyledi. 

Niğde'de 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Niğde'nin Bor ilçesinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 

Depremde can kaybımız 42 Bin 310 oldu

AFAD, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından 42 bin 310 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hatay’da şiddetli deprem!

AFAD ve Kandilli verilerine göre Hatay’da 6.4 büyüklüğünde deprem oldu.

AFAD açıkladı! Can kayıpları 41 bin 156'ya çıktı

AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 41 bini aştığını bildirdi. Sezer 1 milyona yakın binada hasar çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

AFAD Duyurdu: Barınma desteği başvuruları başladı 

Deprem bölgesinde konutu Çevre Şehircilik Ve İlkim Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlar için, “afetzede barınma desteği” başvuruları e-devlet üzerinden başladı. 

AFAD’da durum değerlendirmesi yapıldı

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında Elazığ’da Afet ve Acil Durumlar Yönetim Merkezinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Can kaybımız 38 Bin 44’e yükseldi 

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta 9 saat arayla meydana gelen 2 depremde can kaybı sayısı artıyor. AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 38 bin 44 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Can kayıplarımız 36 bini geçti! 

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi sabahı saat 04:17'de 7.7; saat 13.24'te ise Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde deprem oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Depremde can kaybımız 31 bin 974 oldu 

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 31 bin 974 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Bakan Kurum: Ay sonunda tüm illerde inşaata başlayacağız 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'yi yasa boğan depremlerin ardından cumhuriyet tarihinin en büyük afet dönüşüm projesini başlatacaklarını ifade etti. "Ay sonuna kadar tüm illerimizde inşaat faaliyetlerini başlatacağız" dedi. 

Depremin acı bilançosu

Kahramanmaraş merkezli 10 şehrimizi vuran 7.7'lik ve 7.6'lık depremde toplam can kaybı 31 bin 643'e ulaştı. Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı.

Haluk Levent çağrı yaptı: Biz yeteri kadar yardım aldık! 

Şarkıcı Haluk Levent, kurucusu olduğu Ahbap Derneği'ne yapılan bağışlar ile ilgili "Biz yeteri kadar yardım aldık, yardım etmek isteyenler AFAD'a yollasın" dedi. "Bizi içine çekmek istedikleri duruma girmek istemiyoruz" diyen Haluk Levent, "Bu bir politik tartışma mıdır, tartışmadır, ama bizler burada yaraları sarmak için varız! İfadelerini kullandı.

Bakan Soylu: Ebrar Sitesi’nde yaşamını yitirenler Elazığ depreminde vefat edenlerden 6 kat fazla

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu. AFAD'ın 7 bin 300 personelinin bulunduğunu söyleyen Soylu, Ebrar Sitesi’nde ölenlerin sayısının Elazığ depreminde ölenlerin sayısından 6 kat fazla olduğunu söyledi.