Milletvekili Erol: Süreç hızlanmalı 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ'da kira fiyatlarının İstanbul ve İzmir gibi mega kentlerle yarıştığını belirterek Elazığ'da devlet eliyle yapılacak konutların yapım süreçlerinin hızlanması çağrısında bulundu. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

İlk olarak 24 Ocak 2020 tarihinde ve daha sonra 6 Şubat 2023 tarihinde şiddetli depremlerle sarsılan bir kent olan Elazığ, hem konut stokunun azalması hem de Maraş depremleri sonrası bölgeden ciddi bir göç alması nedeniyle kira fiyatlarının en fazla artış gösterdiği illerden biri oldu. Halihazırda Türkiye’de ciddi bir kira sorunu yaşanırken Elazığ’da da bu durum yaşanıyor. Elazığ’ın da depremden hem ekonomik hem de psikolojik olarak ciddi bir yara aldığını hatırlatan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, süreçlerin hızlanması gerektiğini belirtti. 

MİLLETVEKİLİ EROL: KONUT YAPIM SÜRECİ HIZLANMALI 

Milletvekili Erol, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ciddi bir deprem yaşadı. Depremle birlikle konut fiyatlarında hem kira hem satış olarak ciddi artışlar yaşandığını gördük. Bu ciddi bir sorun olarak uzun bir süre devam etti. Çözüm ne oldu? Konutların hızlı bir şekilde tamamlanmasıyla arz talep dengesinin sağlanmasıydı. Şu anda bu durumu yeniden yaşıyoruz. Hem depremler nedeniyle düzensiz göç alınması hem de yeniden binlerce ağır hasarlı bina oluşması dengeyi iyice bozdu. En yaşanılamaz denilen konutlarda bile asgari ücrete varan kiralar istendiğini görüyoruz. 2 bin civarında bir konutun teslim edilmesi öngörülüyor ancak bu yeterli değil. Elazığ’da 10 binden fazla ağır hasarlı yapı olduğu düşünüldüğünde daha fazla bir konut ihtiyacının olduğunu apaçık görüyoruz. Yerel yetkililerimizin de bu konunun üzerinde durması gerekiyor. Süreci hızlandırmak gerekiyor” şeklinde konuştu.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN