Bulut: Tarım ve hayvancılık destekleri devam ediyor 

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, tarım ve hayvancılığa yapılan desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bulut, 'Tarım ve hayvancılık destekleri devam ediyor' dedi. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Tarım ve hayvancılıkta yapılan destekler hakkında AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut açıklamalarda bulundu. 

Milletvekili Metin Bulut açıklamasında, “Depremden etkilenen çiftçilerimizin mağdur olmaması, tarım ve hayvancılığın kesintiye uğramaması ve üretimin devam etmesi için yeni destek paketleri hazırlandı. Yeni destek paketleri kapsamında; Hayvan hastalıkları ve zararlılar ile mücadele programı kapsamında şap koyun, keçi çiçeği ve mavidil aşıları ücretsiz yapılacak. Yetiştiricilere yem desteği verilmesi kapsamında büyükbaş hayvanda hayvan başına 500 TL, küçükbaş hayvanda hayvan başına 50 TL yem desteği ücreti nakdi olarak verilecektir. İlimizde yem desteği tutarı 94 Milyon 45 bin 650 TL’dir. 2022 yılı mazot ve gübre desteği ayni olarak yapılması gerekirken nakdi olarak ödenmesi planlandı. Elazığ’da üreticilerimize toplam 110 Milyon 676 bin TL mazot ve gübre desteği sağlanacaktır. 2022 yılı Hububat baklagiller 1. dilim fark ödemesi desteğini mart ayı içerisinde ödenmesini planlandık. ”Elazığ’da 1 Milyon 932 bin TL ödeme yapılacak. Deprem bölgesindeki çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan sübvansiyonlu kredi borçları 1 yıl süreyle ertelendi. ÇKS güncelleme süresi 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatıldı. Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları için son başvuru tarihini 8 Mayıs 2023, toprak analizi desteği için 31 Mart 2023, yağlı tohumlu bitkiler için fark ödeme desteğini 2 Mayıs 2023 tarihi olacak şekilde uzatıldı” ifadelerini kullandı.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN