Yiğit: Hayatın sadece sınavdan ibaret olmadığını asla unutmayalım

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit 02 Haziran 2024 Pazar günü yapılacak olan Lise Geçiş Sınavı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Sınavla ilgili tüm hazırlıkların yapıldığını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Mehmet Yiğit, biz sınava girecek olan tüm çocuklarımıza güveniyoruz. Onlar için tüm tedbirlerimizi alarak sınava sağlıklı bir ortamda girebilmeleri için uygun olan tüm şartları sağladık. Öğrencilerimizin ve velilerimizin de içi rahat olsun dedi.

“35 SINAV MERKEZİNDE 8083 ÖĞRENCİ SINAVA GİRECEKTİR”

Müdür Yiğit açıklamasının devamında; “Liselere Geçiş Sistemi kapsamında Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerimizin katılacağı "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" 02 Haziran 2024 Pazar günü saat 09.30 ve 11.30'da iki oturum olarak yapılacaktır. İlimiz Merkez İlçede 23 Sınav Merkezinde 6348 öğrenci, ilçelerimizde 12 Sınav Merkezinde 1645 öğrenci olmak üzere ilimiz genelinde toplam 35 Sınav Merkezinde 8083 öğrenci sınava girecektir. Öğrenciler 1. Oturumda saat 09.30'da Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden, ikinci oturumda saat 11.30'da ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden a sınava girecek olup, birinci oturum 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrencilerimizin birinci oturum için en geç saat 09.00 ve ikinci oturum için en geç 11.00’de sınava gireceği binada salonlara alınmak üzere hazır bulunmalarını istiyoruz. Hayatın Sadece Sınavdan İbaret Olmadığını Asla Unutmayalım.” Dedi.

“BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ OLDUĞUNUZU SAKIN UNUTMAYIN”

Sınav öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulunan Müdür Yiğit: “Şunu unutmayın, hayat sadece sınavdan ibaret değildir. Sınavı gözünüzde çok büyüttüğünüzde kaygı düzeyiniz yükselecek ve dikkatiniz dağılacaktır. Biz sınav gününe sakin, dinlenmiş ve yeteri kadar uyumuş olarak girmenizi istiyoruz. Sınav günü tüm öğretmenlerimiz sizleri sınav salonlarınızda karşılayacak ve sınav sonuna kadar yanınızda olacaktır. Bu nedenle rahat olun ve bizim için çok değerli olduğunuzu sakın unutmayın. Çocuklarımıza Destek Olalım.” İfadelerini kullandı.

Sınav öncesinde velilere de çağrıda bulunan Müdür Yiğit; “Pazar günü çocuklarınızın gireceği sınav elbette onların gelecek hedefleri ve okul yaşamı için önemli bir aşamadır. Ancak hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından, mutluluğundan önemli değildir. Çocuklarınız için, sizlerin desteği ve takdiri çok önemlidir. Sınavın yaklaştığı son günlerde onlara moral vermeniz, yüreklendirmeniz ve sınav sonucu ne olursa olsun onların sizin için değerli olduğunu hissettirmeniz çok önemlidir. Bu şekilde rahat bir kafayla ve kaygı düzeyi azalmış bir şekilde sınava giren çocuklarınız daha başarılı olacaktır. Sizlerden isteğimiz çocuğunuzun sınavı nasıl geçerse geçsin ona gösterdiğiniz sevgi ve değeri asla eksiltmemenizdir. Çocuğunuzun okuyabileceği sınavsız girilebilen farklı okullar olduğunu unutmayın. Sınav Günü Gürültüsüz Bir Ortam İçin Destek Bekliyoruz Sınav günü ve saatinde tüm vatandaşlarımızdan çocuklarımız geleceği için anlayış bekliyoruz. Özellikle sınavların yapılacağı okullarımızın yakınlarında ve çevresinde bulunan iş makinalarının çalıştırılmaması ve inşaatlarda çalışmaların durdurulması için ilgili birimlerle gerekli görüşmelerimizi sağladık. Ayrıca sınav saatinde trafikte bulunan araçlarımızın sürücülerinin de korna kullanmamaları konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Çocuklarımızın geleceğini şekillendirecek olan bu sınavda onları rahatsız edebilecek her türlü gürültü ve sesten uzak bir ortam oluşması için desteklerini bekliyoruz. Bugünden sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN