Seyda Molla Bahri'yi rahmetle anıyoruz 

Hayatını kuran ilmine adayan Elazığ'ın kanaat önderlerinden Seyda Molla Bahri Hazretleri'nin vefatının 9. yıldönümünde daha rahmetle anıyoruz. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Elazığ’ın önemli din alimlerinden Seyda Molla Bahri Hazretlerinin fani dünyayı terk edişinin 9’uncu yıldönümü.. 1921 yılında Palu’ya bağlı yeni adıyla Gemtepe köyünde doğdu. Molla Bahri Efendi, babası köyün önde gelen simalarından İsmail Efendi’ydi. Ona adını babasının dostu, Şeyh Said hadisesinde çokça adı geçen, sonunda da idam edilen Şeyh Şerif koydu. Daha küçük yaştayken babasından Kur’an dersi almaya başladı. Daha sonra köylerine imam olarak gelen Bingöl’e bağlı Çan köyünden Molla Hasan Efendi’den Kur’an derslerini almaya devam etti. Bir yıl sonra Molla Hasan Gökdere’ye bağlı Züver köyüne gitti. Oda dayılarının köyü olan Züver’e giderek Ondan Kur’an dersi almaya devam etti. Kur’an-ı hatmettikten sonra büyük Ğeylan köyüne gitti. Burada da Molla Mustafa Efendi’den yedi yıl fıkıh derslerini okudu. Molla Mustafa’nın vefatından sonra Karakoçan’a bağlı Bulgurcuk köyüne gitti. Sarıcanlı Seyda Molla Muhammed burada imamlık yapıyor ve dersler veriyordu. İki yıl Bulgurcuk’ta Seyda Molla Muhammed’den okumaya devam etti. 1944 yılında askere gitti. Savaş yıllarıydı. İstanbul Beykoz’da 36 ay askerlik yaptı. Terhis olduktan sonra evde ancak bir hafta kaldı. Molla Muhammed Sarıcan köyünde dersler veriyordu. Oda Sarıcan’a gitti. 

Bir yıl burada hem okuyor, hem de dersler veriyordu. Hocası Gözerek köyüne gidince Oda hocasıyla beraber gitti.3 yılda burada okudu. Daha sonra hocası Okçular köyüne gidince bir yılda burada okudu. Bir yılın sonunda hocası Ğeylan-ı Kebir’de ders vermeye başladı. Yine hocasıyla beraber gitti. Bir yıldan sonra hocasıyla beraber Gözerek köyüne geri döndü. 1954 yılında Seyda Molla Muhammed vefat etti. Tahsilini henüz tamamlayamamıştı. Bunun için Diyarbakır’a gitti. Bir yıl Diyarbakır’da aslen Siirt’li olan Molla Said Cimzırk’ın derslerine devam etti. 

1955 yılında burada tahsilini tamamlayarak hocası Molla Said’den icazet aldı. 1955–1960 yılları arasında Ğeydmem köyünde dersler vermeye başladı. Her yıl 50 - 60 civarında talebesi olurdu. 1960–1986 yılları arasında da Karakoçan’a bağlı Bulgurcuk köyünde tedrise aralıksız devam etti. Her gün sabah evden çıkar gece yarılarına kadar medresede dersler vermeye devam ederdi. 1986 yılında Elazığ’a yerleşti. Son yıllara kadar burada da dersler vermeye devam etti. Yüzlerce öğrenci yetiştiren Molla Bahri Efendi 6 Nisan 2014 tarihinde vefat etti. “Alimler yeryüzünün kandilleridir, alimin ölümü alemin ölümü gibidir”.. hadisi şerifiyle alemi aydınlatan alimlerimizden Molla Bahri Efendi’yi vefatının yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz.  


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN