Elazığ Valiliği'nden hasar tespit ile ilgili açıklama

Elazığ Valiliği tarafından Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büküklüğündeki depremin ardından Elazığ'da yapılan hasar tespit ve yıkım işlemleri hakkında açıklama yapıldı. Valilik depremin ardından 30 yapıdan 29'unun acil yıkım kararı ile yıkıldığını açıkladı. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki farklı yıkıcı deprem meydana geldi. Meydana gelen depremlerin ardından depremden etkilenen illerde hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Elazığ’da ki hasar tespiti ve yıkım işlemleri ile alakalı Elazığ Valiliği tarafından açıklama yapıldı. 

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremler nedeniyle Elazığ ilinde gerçekleştirilen Hasar Tespit çalışmaları 14.03.2023 tarihi itibariyle tamamlanarak askıya çıkartılmıştır. Yapılan Hasar Tespit Çalışmalarına göre; İl Merkezinde 30 yapının Acil Yıkım kararı alınmış olup, bu kapsamda 29 yapının yıkım işlemi gerçekleştirilerek enkazları kaldırılmıştır. Rüstempaşa Mahallesi Şeyh Şamil Bulvarı No:9 adresinde bulunan binanın, Acil yıkım kararına karşı bina maliki tarafından Elazığ 1. İdare Mahkemesi'ne dava açılmış olup dava sonucuna göre işlem tesis edilecektir. 

Hasar tespitleri 16.03.2023 ile 14.04.2023 tarihleri arasında 30 gün süreyle askıya çıkarılmış olup itiraz başvuruları sonucuna göre yeniden değerlendirildikten sonra kesinlik kazanarak ilan edilecektir. Ön Hasar Tespitleri sonucunda Ağır Hasarlı binaların kullanımına(giriş-çıkış) müsaade edilmemiştir. Ağır Hasarlı binaların yıkım işlemleri ancak hasar tespitleri kesinleşip ilan edildikten sonra gerçekleştirilecektir” denildi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN