Çoban: Elazığ 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edilmelidir

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından Elazığ'ın 'genel hayata etkili afet bölgesi' ilan edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Kahramanmaraş’ta 7.6 ve 7.7 büyüklüğünde yıkıcı iki farklı deprem meydana geldi.

Depremin ardından Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban Elazığ’ın ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ ilan edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

ÇOBAN: ELAZIĞ “GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ” İLAN EDİLMELİDİR

HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban yaptığı açıklamada, “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizin maruz kaldığı ve son yüzyılın en büyük felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7.6 şiddetindeki iki büyük deprem sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 10 ilin OHAL ve AFET Bölgesi olarak ilan edildiği duyurulmuştur. 9 saat arayla yaşanan bu iki büyük deprem 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizin maruz kaldığı 6.8 şiddetindeki deprem sonrası hafif hasarlı ve eski yapıları da olumsuz etkilemiş, bir binamız çökmüş ve son bilgilere göre 4 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Deprem felaketini en şiddetli şekilde hisseden Elazığ ilimizde özellikle Gazi caddesi ve ilin muhtelif yerlerinde çok sayıda bina için tahliye kararı alınmış Valilik, Belediyemiz ve kurumlarımızın açmış olduğu barınma alanlarında çok sayıda vatandaşımız bu alanlara yerleştirilmiştir. Uzmanların beklediği Palu Bingöl fay hattının kırılması beklenmeden, Elazığ’da da ETKİNLİK OLURU verilip,  “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilmeli ve Yapı stoğunun bir kez daha acilen elden geçirilerek halkımızın can ve mal güvenliği sağlanmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok doğru bir adım olarak gördüğümüz kararına Elazığ’da eklenerek 10 olan il sayısı 11’e çıkarılmalı ve tüm halkımızın geleceğe daha güvenle bakması temin edilmelidir” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN