Başkan Şimşek'ten kentsel dönüşüme destek çağrısı 

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ayhan Şimşek, Elazığ'ın deprem bölgesi olduğuna değinerek kentsel dönüşüm konusunda destek çağrısında bulundu. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ayhan Şimşek, ELMÜTDER Başkanı Ayaz ile bir araya geldi. Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ayhan Şimşek, Elazığ’ın deprem bölgesi olduğuna değinerek kentsel dönüşüm faaliyetlerinin vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. 

ŞİMŞEK: KOLEKTİF BİR ÇALIŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR 

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ayhan Şimşek, Elazığ’da yaşanan 24 Ocak depreminin ardından olumsuz sonuçların en aza indirilmesi için kolektif bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Şimşek, “3 yıl önce yaşadığımız büyük felaket ve kaybettiğimiz canların acısı hala yüreğimizde. Yakın zamanda yurdumuzun farklı bölgelerinde gerçekleşmiş olan deprem, , gibi afetler ile bir kez daha kentsel dönüşümün önemini ortaya koyacak acı hadiseler yaşadık. Diliyoruz ki bir daha bu tür hadiseler yaşamayalım. Kentsel dönüşümde en temel hedef her şeyden önce insanımızın can ve mal güvenliğini sağlamak olmalıdır. Şehrimizde depremin kendisini değil, doğurduğu sonuçları sorun olarak kabul eden bir anlayışın hep birlikte kabul edilmesi ve depremin olumsuz sonuçlarının en aza indirilmesi için, mücadele eden kolektif bir çalışmaya ihtiyacımız vardır” dedi. 

ŞİMŞEK: KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNCELİKLİ SIRAYA ALINMALI 

Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ayhan Şimşek, çalışmalarda kentsel dönüşümün ilk sıraya alınması gerektiğini vurguladı. Şimşek, “Bu süreçte ilgili bakanlıklarımız ve yerel yönetimlerimiz tarafından yatırımcılarımızın kentsel dönüşüme ilgisini arttırmak için bölgenin ihtiyaçlarına göre emsal ve kat artışlarında kolaylık sağlanmalıdır. Özel sektörümüz yani müteahhitlerimiz iş planlarında kentsel dönüşümü öncelikli sıraya almalı, bunu bir sosyal sorumluluk olarak görmeli, gerekirse karlılıklarından fedakârlık ederek boş parsellerde üretim yapmak yerine şehrimizin ihtiyacı olan kentsel dönüşüm alanlarına öncelik vermelilerdi” şeklinde konuştu. 

ELMÜTDER Başkanı Miraç Ayaz, ziyaretinden ötürü Ayhan Şimşek ve yönetimine teşekkür ederek, dernekle birlikte güzel projelere imza atabileceğini söyledi. ELMÜTDER Başkanı Miraç Ayaz deprem sürecinden bu yana ilin en büyük sorunun Kentsel dönüşüm olduğunu belirterek;  "Sorun sadece Elâzığ Belediyesinin değil şehrin önde gelen Elâzığ Ticaret Odası, Bürokratlar, Esnaflar, Müteahhitler ve vatandaşlarımızın, hepimizin sorunudur. Bu sorunu çözmek için hep birlikte hareket edip ortak akılda buluşmalıyız. Şehir için en büyük elzem sorun haline gelen Kentsel Dönüşümün bir an evvel çözüme kavuşması gerekiyor” dedi. 

AYAZ: DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ TALEBİNDE BULUNACAĞIZ 

ELMÜTDER Başkanı Ayaz, düşük bütçeli faizli kredi talebinde bulunacaklarını söyledi. Ayaz, “İl genelinde yaklaşık 65bin konut için kat maliklerinden istenilen daire başı ücretin 500 bin ila 600 bin arasında, deprem ile birlikte gelen elzem sorunun mecliste dile getirilerek Elazığlı vatandaşlara daha önceden de TOKİ’nin sağladığı imkân gibi 15-20 yıl çok düşük faiz kredi imkânı talebinde bulunacağız. Bu sayede vatandaşın ödemeye, müteahhitlerinde yapmaya hazır olacak. Vatandaşın ödemeye, müteahhitlerinde yapmaya hazır bir ortamın sağlanacağı noktasında Cumhurbaşkanının da yakın bir zamanda açıkladığı kentsel dönüşüm kredi finansman desteğini bürokrasi engeline takılmadan Elâzığ İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak Elâzığ’da örnek ada bazlı dönüşüm hedefliyoruz. 1999 öncesi imalatı yapılmış riskli yapılara sahip vatandaşlarımız da, olası bir deprem sonrası yapılarının hasar görmemesi ve yıkıma uğramaması için maddi ve manevi bir takım fedakârlıklar yaparak kentsel dönüşüme katkı sağlamış olacak ve elde edecekleri ekonomik değeri yüksek yapılar ile aynı zamanda içinde aileleriyle uzunca yıllar güvenle yaşayacakları bir miras bırakacaklardır. Kentimizin tüm sivil toplum kuruluşları 1999’da yaşadığımız acıları bir daha yaşamamamız için bu konuyu sürekli gündemde tutmalı, deprem sonrası acıları birlikte yaşadığımız sivil toplum kuruluşları deprem gerçeğini ortak gündem yapmalı ve şehrimizi olası depreme nasıl hazır hale getiririz kaygısıyla çalışmalar yapmalı. Deprem şehrimizin tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak sorunu olmalı. Son olarak güçlü yerel basınımızın kıymetli temsilcileri deprem gerçeği konusunda kamuoyu oluşması, toplumuzun bilinçlenmesi ve bilgilenmesi için gerekli desteği vermeye devam etmelidir. Elazığ bu anlamda bugüne kadar çalışmalar yapan bir şehir” ifadelerine yer verdi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN