Bahşi, Enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklama yaptı 

Memur Sen Elazığ Temsilcisi İbrahim Bahşi açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirerek 'Memur-Sen olarak beklentimiz, fiyat istikrarı noktasında alınan tedbirlerin ve önlemlerin bir an önce piyasalara yansıması, enflasyonu tetikleyen geçici etkilerin ortadan kaldırılması, kamu görevlilerinin enflasyon kayıplarının son bulması, fiyat istikrarının sağlanmasıdır.' dedi. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde 2024 yılı enflasyon beklentisi %33 olarak açıklanmış ve son beklenti anketine göre güncellenerek %42’ye yükseltilmiştir. Piyasa koşulları dikkate alındığında, maaş/ücret artışlarını enflasyon farkının belirleyeceği görülmektedir. Enflasyon beklenti, tahmin ve hedefleri doğrultusunda; 2024 yılının kamu görevlilerimiz başta olmak üzere sabit gelirliler açısından zor geçeceği tahmin edilmektedir. Kış aylarının gelmesiyle birlikte hissedilen enflasyon daha da belirginleşmiştir. 1 Ocak itibariyle, maaş/ücret artışlarından çok daha fazlasının market ürünlerine, piyasa fiyatlarına ve zorunlu giderlere yansıdığı ekonomik olarak hissedilmektedir. 

Memur-Sen’in piyasa gerçeğini yansıtan haklı ve adil tekliflerine “evet” denilseydi kamu görevlileri enflasyon farkı ile değil toplu sözleşme kararı ile artış alacaktı. Memur-Sen olarak beklentimiz, fiyat istikrarı noktasında alınan tedbirlerin ve önlemlerin bir an önce piyasalara yansıması, enflasyonu tetikleyen geçici etkilerin ortadan kaldırılması, kamu görevlilerinin enflasyon kayıplarının son bulması, fiyat istikrarının sağlanmasıdır.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN