AHDE Vefa Derneğinde 'Atatürk ve Milli Egemenlik' konuşuldu

AHDE Vefa Derneği tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Fırat Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Çevik , 'Atatürk ve Milli Egemenlik' hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

AHDE vefa Derneği tarafından “Atatürk ve Milli Egemenlik” konulu sohbet programı düzenlendi.

Programa Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çevik, Siyasi Parti Temsilcileri, Dernek Üyeleri katıldı.

AHDE Vefa Derneği Başkanı Burhanettin Özdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104 yıldönümü ve çocuk bayramını kutladı.

Başkan Özdoğan, “Bu yıl 104.’sü kutlanacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımızda bir amaçla kutlanacaktır. Cumhuriyetimizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve Kahraman ecdadımızın söz konusu Vatansa gerisi teferruattır. Ateşi 104 yıldır yanıyor olması takdire şayan bir durumdur” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Çevik, 17. Yüzyıl sonunda atılan yanlış adımlarla bir çöküş dönemine girildiğini söyleyerek sonraki süreçte yapılan çalışmaları anlattı.

Mehmet Çevik, “23 Nisan 1920 104 sene evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu. Bu Türk Milleti tarihinde çok önemli bir dönem noktasıdır. Aşağı yukarı 17.Yüzyıl bizde hem duraklama dönemi hem de çöküşün başladığı hatta ikinci yarısı çöküşün hızlı bir şekilde ortaya çıktığı bir dönem. Koca bir imparatorluksunuz ama çeşitli sebepleri var bugün bunu konuşmayacağız. Daha önce burada bir konferansımız oldu bazı şeyleri konuştuk yeri gelirse yine konuşuruz. Onlar üzerinde dururuz ibret alınması gereken çok şey var” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN