Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

Birçok Hastalığa iyi geldiği söyleyen ışkının çıkarıldığı köylerden biri olan Kovancılar İlçesi'ne bağlı Yeşildere Köyü'nde adına şenlik düzenlendi.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Dağlık alanlarda yetişen ışkının diyarı, meşhur karaçor biberinin merkezi Kovancılar İlçesine bağlı Yeşildere Köyünde Işın şenliği düzenlendi.

1 Muhtarlık ve 5 mezradan oluşan Kovancılar İlçesi’ne en uzak köy olan Yeşildere Köyü, arıcılık, tarım ve hayvancılığın yanında kendine özgü tadı ile bilinen ışkın ile tanınmakta..

Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

Köyün ve kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen geleneksel ışkın şenliğine İlçe Kaymakamı Mustafa Dilekli, Belediye Başkanı Vahap Gök, İlçe Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Şenlikte kurulan kazanlarda yemekler pişirildi, kurulan sofralarda ikramlar servis edildi. Şenlikte konuşan Kaymakam Mustafa Dilekli, Yeşildere Köyü’nün Karaçor Bölgesinin merkezi konumunda olduğunu söyledi.

Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

Kaymakam Dilekli, “Belediye Başkanımız, İl Genel Meclis Üyelerimiz, İş Adamlarımız ve Yeşildereli hemşehrilerimizle bu köyümüzde bugün bu festivale tanıklık ettik. Yeşildere Köyümüz geçmişi itibari ile Karaçor Bölgesi’nin merkezi konumunda olan ve hatta Elazığ’ın ilk sebzesinin çıktığı yer olarak biliniyor. Bugün bu festivalde bir araya gelmekle gerek Belediyemiz gerek Kaymakamlığımız gerek İl Özel İdaremiz ve diğer kurumlarımızla beraber Yeşildereli hemşehrilerimizle birlikte yeniden bu bölgenin canlanmasını yerleşimin çoğalmasını ümit ediyoruz” dedi.

Kovancılar Belediye Başkanı Vahap Gök de, Karaçor’un Elazığ’ın sebzecilikte önemli katkı sunduğunu vurguladı.

Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

Başkan Gök, “Karaçor bu bölge için gerçekten önemli bir bölge. Burada bugün Yeşildere Köyü muhtarımız Cumali Yeşilkaya’nın ve Raif Çelik arkadaşımızın davetine katıldık. Karaçor Elazığ’ın sebzecilik anlamında çok büyük bir katkı sağlayan markası. Özellikle patenti olan Karaçor Biberine sahip olan bir mevki. Elazığ’a yaz aylarında üzüm ve sebze anlamında çok büyük bir güç katıyor yerli ürün olarak. Bugün burada toplanmamızın sebebi Işkın Festivali ve bu değerli arkadaşlarla bir araya gelmek için toplandık” dedi.

Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

Şenliğin geleneksel olarak düzenlendiğini ifade eden Köy Muhtarı Cumali Yeşilkaya, ilk kez ilçe protokolünü şenliklerinde görmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Muhtar Yeşilkaya, karaçor bölgesine köprü istediklerinin altını çizdi.
Muhtar Yeşilkaya, “İstediğimiz şeylerden biri de köprü. Bu bölgede en kısa şekilde köprü yapılmasıydı. İnsanlarımız burayı görerek dile getirerek inşallah Devletimizde buraya bir adım atıp bu köprüyü yaparsa bölgemiz daha da kalkınır” dedi.

Yeşildere Köyü'nde ışkın şenliği

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Muhittin Çimen, bölgenin tanıtımının yapılması gerektiğini belirtti.
Meclis Üyesi Çimen, “Güzel şenlik havasında geçti. Bu bölge gerçekten tanıtıma gerekli bir bölge. Aynı zamanda tarımda ilimize çok ciddi şekilde katkı sunan özellikle Biber konusunda patenti oluşmuş Karaçor Biberini ilimize çok ciddi katkıları bulunmuştur” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN