FÜ'den bir büyük başarı daha 

Türkiye'nin en iyi 20 üniversitesinin yer aldığı araştırma üniversiteleri arasında yer alan Fırat Üniversitesi, yeni bir başarıya daha imza attı ve dünyanın ilk bin üniversitesi arasında yerini aldı.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Fırat Üniversitesi, büyük bir başarıya imza atarak uluslararası derecelendirme kuruluşu “Shangai Ranking Consultancy” (Şangay roking konsilti) tarafından yapılan 2022 yılı Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında yer aldı. 

Listeye Türkiye’den 11 üniversite girme başarısını gösterirken; Fırat Üniversitesi Türkiye’de 6 -11. sıra aralığında yer aldı. Sıralama, öğretim elemanlarına ait Nobel Ödülü, bilimsel makale sayısı, yüksek atıf yapılan araştırmacıların sayısı, doğa ve bilim dergilerinde yayımlanan makale sayısı, yayın sayıları göstergelerine göre yapılıyor. Sıralamaya dünya genelinde 1000 üniversite alınıyor. Listeye Türkiye’den giren üniversiteler; İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, başarılarından ötürü Fırat Üniversitesi akademik ve idari personelini tebrik ederek, hedeflerinin bütün derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan sıralamada dünyada ilk bin içerisinde; ülkede ise ilk 10 üniversite arasında yer almak olduğunu söyledi. Türkiye’deki 20, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise 2 Araştırma Üniversitesinden birinin Fırat Üniversitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Göktaş, proje tabanlı özellikle kamu ve sektör işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmaların sayısını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN