Emekliye ek zam verilecek mi?

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisinin gözü kulağı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Kabine toplantısına çevrilmiş durumda. Maliye ve Çalıma Bakanlıklarının yaptığı emekliye ek zam çalışmaları masaya yatırılacak ve son karar verilecek. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı açıklayacak. İşte masadaki zam formülleri...

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

SSK, Bağ-Kur, tarım emeklisi, dul ve yetim maaşı alan milyonlarca insan bugün saat 14:00'te başlayacak Kabine toplantısını merakla takip etmeye başladı. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni zam oranını açıklaması bekleniyor. En düşük emekli maaşı kaç lira olacak? Memur emeklisi ile Bağ-Kur emeklisi arasındaki fark kapanacak mı? İşte masadaki formüller...

Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklisine yüzde 49,25, asgari ücretliye enflasyondan bağımsız olarak yüzde 49,11 zam verildi. SSK ve Bağ-Kur emeklilere ise 2023 yılının ikinci yarısına ait aylık enflasyon farkı olan yüzde 37,57 oranında zam yapıldı.

Emekliler arasındaki yaklaşık 12'lik zam farkı homurdanmalara neden oldu. 31 Mart yerel seçimleri öncesi, emeklileri memnun etmek için iktidar kanadı harekete geçti. En düşük emekli maaşı mevcutta 7500 lirayken bu rakamın 11 bin liranın üzerine çıkarılması ve emeklilerin maaş zamlarının da yüzde 50 civarına tamamlanması beklentisi ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı emeklilere ek zam için çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar bugün Kabine toplantısında değerlendirilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yüzde 50 zamma karşı çıktığı iddiaları ise kulislerde konuşulmaya devam edilse de son kararı Erdoğan verecek.

Devlet Bahçeli 7 bin TL seyyanen zam önerdi

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin emeklilere 7 bin TL seyyanen zam önerdiği, Bahçeli'nin talebinin iletildiği Hazine Bakanı Mehmet Şimşek'in de "enflasyonu artırır" gerekçesiyle karşı çıktığı, bütçede dengeleri bozacağı için bu teklifi reddettiği konuşulmuştu. Şimşek'in SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zammını yüzde 40'a yuvarlamayı önerdiği iddia ediliyordu.

Bugün Erdoğan zamlı maaşları açıklayacak

Bugünkü Kabine'de emekliye zamla ilgili son durumun masaya yatırılacağı ve ek zam için kararın verileceği belirtiliyor. Kabine'nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere verilecek zam oranını ve en düşük emekli maaşını açıklaması bekleniyor. 

Zam maaşlardan önce kesinleşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından teklifin Meclis'e sunulması bekleniyor. Meclis'teki ek zam düzenlemesinin emeklilerin Ocak ayı maaşlarını almasından önceki tarihte bitirilmesi ve emekliye zamlı maaşların ödenmesi bekleniyor.

Fatih Portakal'dan iki taksit iddiası

Gazeteci Fatih Portakal, emekli zammıyla ilgili taksit iddiasını gündeme getirdi. İşte Portakal'ın o iddiası: “Memur ve memur emeklisine yüzde 49,25 gibi bir zam yapıldı. SGK emeklisi ise yüzde 37,57 gibi bir artış aldı. Birinci formülde aradaki yüzde 12’lik farkı hemen verecekler."

"Ya da Mehmet Şimşek bütçeye bakacak. Eğer yetersizse yüzde 6’sı şimdi, yüzde 6’sını Temmuz’da vermeyi planlıyorlarmış. Ben hafta sonuna kadar ya da gelecek hafta Pazartesi-Salı somut bir şey öğreneceğiz diye düşünüyorum.” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN