Elazığ şehir merkezinden diri fay hattı geçmiyor

Kahramanmaraş depremlerinin ardından beklenen depremlerle ilgili birçok soru işareti bulunuyor. Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'deki zemin etütleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Tüysüz, Elazığ'da şehir merkezinden geçen diri fay olmadığını açıkladı. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

İTÜ'lü Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’nin üzerinde bulunduğu diri faylarla alakalı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Okan Tüysüz, haritalı olarak şehir merkezlerinden geçen diri fay haritası paylaştı. 

Elazığ şehir merkezinden diri fay hattı geçmiyor

ELAZIĞ’DA DİRİ FAY HATTI YOK 

Tüysüz’ün açıkladığı verilere göre Türkiye’de 24 şehir merkezinde diri fay hattı bulunurken Elazığ diri fay haritasında yer almadı. 

PALU VE SİVRİCE FAY HATTINDA 

Açıklanan fay hattındaki 110 ilçe arasında ise Elazığ’ın Palu ve Sivrice ilçeleri yer aldı. Prof. Dr. Tüysüz’ün açıkladığı haritaya göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bingöl ilinde diri fay hattı bulunmakta. 

TÜYSÜZ: 4-7 KATLI BİNALAR RİSKLİDİR 

Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Son olarak en çok hasar gören binalar 4-7 kat arası binalardır; dolayısıyla bunların riski büyük. 4 kattan düşük binaları az riskli olarak düşünebiliriz. Hem belediye hem hükümet binaları yenilemek istiyor. İkisinin güçlerini birleştirip ortak şekilde yürümesi gerekiyor” dedi.(habertürk.com)


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN