Elazığ'ın dahil edildiği 'Mücbir Sebep Hali'nin işte detayları

AK Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ'ın Genel Hayatı Etkili Afet Bölgesi İlan edilmesinin ardından geçtiğimiz gün gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Elazığ'ın Mücbir sebep haline dahil edildiğini duyurmuştu. Gelir İdaresi Başkanlığı, Elazığ'ın da dahil edildiği Mücbir Sebep Hali'nin detaylarını paylaştı.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7. ve 7.6 büyüklüğündeki depremler meydana geldi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un girişimlerinin sonucunda meydana gelen depremlerin ardından Elazığ ‘Mücbir Sebep Hali’ olarak ilan edildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Elazığ’ın ‘Mücbir Sebep Hali’ ilanından sonraki süreçle ilgili açılama yaptı.

GİB tarafından yapılan açıklamada, “06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen deprem felaketine ilişkin olarak, depremden etkilenen Elazığ ilinde de deprem tarihi itibarıyla Bakanlığımız tarafından, mücbir sebep hali ilan edilmesi uygun bulunmuştur.

Bu kapsamda, söz konusu ilde deprem tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından 06.02.2023 ila 31.07.2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

Mücbir sebep hali süresince,

Verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri,

Bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,

Deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş, ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi,

2023 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi,

Deprem tarihinden önce ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep halinin başladığı tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi uzatılmıştır.

Buna göre, mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 15.08.2023 Salı günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler ile yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri 31.08.2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenebilecektir.

Bununla birlikte, söz konusu ilde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2023 yılı 1 inci geçici vergi dönemine ilişkin geçici vergi beyannameleri verilmeyecektir.

Ayrıca, bu ilde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları 02.10.2023 Pazartesi günü sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar taksitlendirilecektir.

Diğer taraftan, mücbir sebep ilan edilen yerler dışında mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, Elazığ ilinde ilan edilen mücbir sebep hali kapsamında olan meslek mensuplarıyla arasında deprem tarihi itibarıyla Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi bulunması durumunda;

Mücbir sebep hali süresince,

verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri,

bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, uzatılmıştır.

Buna göre, mücbir sebep halinin başladığı 06.02.2023 tarihinden mücbir sebep halinin sona ereceği 31.07.2023 (bu tarih dahil) tarihine kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimler 15.08.2023 Salı günü sonuna kadar verilebilecek, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler 31.08.2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenebilecektir.

Ayrıca, bu mükellefler tarafından mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2023 yılı 1 inci geçici vergi dönemine ilişkin geçici vergi beyannameleri verilmeyecektir.

Konuyla ilgili olarak bağlı olunan vergi dairesinden ayrıntılı bilgi alınabilecektir” denildi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN