DSİ Genel Müdürü Akca: Elazığ'da sulama sezonu başladı 

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Elazığ'da sulama sezonunun açıldığını söyledi. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Muhammed Fatih Akarsu

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca 6 Haziran itibariyle Elazığ’da sulama sezonunun açıldığını ifade etti. DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. 

AKCA: ÇİFTÇİ GELİRLERİNDE DOĞRUDAN VE DOLAYLI ARTIŞA NEDEN OLUYOR 

Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “DSİ ülkemizin kalkınmasının kilometre taşlarından olup bir markadır. DSİ’nin hizmetlerinden faydalanmayan tek bir vatandaşımız yoktur. Su hayatın merkezinde olduğu gibi kalkınmanın da merkezindedir. Susuz bir kalkınmanın mümkün olmadığı aşikârdır.  Bu kapsamda sulama projelerimiz başta olmak üzere yatırımlarımızı en kısa zamanda tamamlayarak faydaya dönüştürmek, verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız. DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmekte olduğunu söyledi. 

AKCA: ELAZIĞ İLİMİZDE 2022 YILI SULAMA SEZONU 6 HAZİRAN TARİHİNDE BAŞLADI 

Bu kapsamda Elazığ ilinde 6 Haziran tarihinde başlayan 2022 yılı sulama sezonunda toplam 146 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca,’ Elazığ ilinde toplam 146 bin dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 438 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Genel Müdür Akca, “Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezon dileyerek, bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN