Cumhur İttifakı Milletvekilleri Ankara'da Maden ilçesini görüştü

Cumhur İttifakı Elazığ Milletvekilleri Maden'deki afete maruz bölge ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tarcan ile bir araya geldi.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Elazığ AK Parti Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı Maden İlçesindeki sorunlar için Cumhur İttifakı Milletvekilleriyle Ankara'daki yapmış oldukları temasları sosyal medya hesabından duyurdu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Cumhur İttifakı milletvekilleri olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Abdullah Tancan'ı ziyaret ettik. Toplantımızda Bakan Yardımcımız Sayın Abdullah Tancan, AFAD Başkanımız Sayın Okay Memiş, AFAD Risk Azaltma Genel Müdürümüz Sayın Orhan Tatar, MAPEG Genel Müdürümüz Sayın Arslan Narin, kıymetli akademisyenlerimiz ve ilgili bürokratlarımızla Maden ilçemizdeki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Bakanımıza misafirperverlikleri,  Elazığ'ımıza, Maden'imize yönelik ilgi alakalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Somut adımları en kısa zamanda hep birlikte atacağız.” İfadelerini kullandı.

“MADEN İLÇEMİZİN 10 YILLIK TÜM SORUNLARI SONLANDIRILACAK”

Cumhur İttifakı Milletvekilleri tarafından yapılan ortak açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;
“Bilindiği gibi Maden ilçemizde bir özel işletmenin yaklaşık 10 yıllık süreç içerisinde madencilik faaliyetleri sebebiyle cevher üretimi sonrasında artakalan cürufu aynı yere biriktirmesi nedeniyle heyelan riski oluşmuştur. Siyasi iradenin bu süreç içerisinde ortaya koymuş olduğu tavır Madenli hemşerilerimiz tarafından tasvip edilmemiş ve sorun büyüyerek ve ciddi mağduriyetlere sebep olarak maalesef bugüne kadar gelmiştir. Maden merkezde yer alan Camii Kebir Mahallesindeki 500 ev ve işyeri risk tehdidi nedeniyle boşaltma kararı alınmış ve hem evlerinden hem de işyerlerinde olacak olan vatandaşlarımız için de tatmin edici bir çözüm maalesef geliştirilememiştir. Bugün yapılan toplantıda üzerinde hassasiyetle durduğumuz öncelikli konulardan biri her hak sahibi vatandaşımızın ev ve işyerlerinin zamanında teslimi ve mevcutta TOKİ tarafından yapılan konutların devrini içermiştir. Bununla birlikte Madenli tek bir vatandaşımızı mağdur etmeyecek bir çözüm tek önceliğimiz olduğundan tüm hassasiyetleri gözeterek süreci yönetmiş bulunmaktayız. Öncelikle söz konusu alanda yer alan ata yadigarı Hükümet Konağı, Ulu Cami ve Saat kulesi korunacaktır. Yıkım gerçekleştirilen mahalle yeşil alan olarak düzenlenecek ve Maden halkının istifadesine açılacaktır. Bu üç husus tüm Madenli kardeşlerimizin ortak hassasiyeti olduğundan kararlı bir şekilde arkasında durulmuştur. Önümüzdeki hafta içerisinde daha geniş kapsamlı yapılacak olan ikinci toplantı sonrasında inşallah Maden ilçemizin 10 yıllık tüm sorunlarını sonlandırarak vatandaşlarımızın beklentilerine cevap verecek şekilde sorunu ortadan kaldıracağız. Biz bu sürece omuz veren İçişleri Bakanımız Sayın Ali YERLİKAYA başta olmak üzere ilgili Bakan Yardımcılarımıza ve bürokratlarımıza ayrıca Madenli hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN