Benzin ve motorine yine zam var! 

Akaryakıt sektör kaynaklarından gelen bilgiye göre benzinin litresi 71 kuruş zamlanacak. Bu zamla birlikte benzinin litre fiyatı 21 lirayı aşacak. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

1 Kasım 2022 itibariyle zamlı benzin fiyatı şöyle olacak:

İstanbul’da benzinin litresi 21,37 TL’ye, İzmir’de 21,51 TL’ye ve Ankara’da ise 21,53 TL’ye yükselecek.

Petrol fiyatları düşerken bu zam niye?

Brent petrolün varili geçen hafta perşembe günü 95 dolara kadar çıkmıştı. Benzine zammı bu yükseliş getirdi. Ancak petrol fiyatları rotasını yeniden aşağı yönlü çevirmiş ve cuma gününü yüzde 1.5 düşüşle 93.77 dolardan kapatmıştı. Petrol fiyatları yeni haftada düşüşte. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,01 azalarak 92,82 dolara kadar indi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,09 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda yeniden zemin kazanan zayıf talep endişeleri etkili oldu. Bugün açıklanan verilere göre dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ülkede imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,2'ye, hizmet sektörü PMI da 48,7'ye gerileyerek daralmaya işaret etti. Küresel çapta resesyon endişeleri de petrol talebi görünümünü olumsuz etkileyerek fiyatlardaki düşüşü destekliyor.

Kötü haber OPEC'ten geldi

Petrolün varil fiyatındaki bu düşüşü OPEC frenlemeye niyetli. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu yarın itibarıyla günlük petrol üretiminde 2 milyon varillik kesintiye gidiyor. Avrupa Birliği de 6'ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık'ta kesmeyi planlıyor. Bu durum piyasalarda arz endişelerini güçlendirirken, fiyatların aşağı yönlü seyrini de sınırlıyor. Brent petrolde teknik olarak 93,84 ile 95,20 dolar aralığının direnç, 92,48 ile 91,12 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN