Başkan Eker: Din görevlilerinin faaliyet alanı hayatın bütün alanlarıdır

Diyanet Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Eker, haftanın din görevlileri odaklı kutlanması gerektiğini vurguladı.

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Diyanet Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker, 1 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Eker, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası ile birleştirilerek kutlanacağını belirterek; “Din Görevlilerinin ve Camilerin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerçek işlevini ortaya koymak, sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak, camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak gibi amaçlar doğrultusunda 1-7 Ekim tarihleri arasında “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kutlanmaktadır. Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası ile birleştirilerek kutlanacak olan hafta “Peygamberimiz, İman ve İstikamet “ teması ile kutlanacak. İstikamet, Kur’an’ın en temel ilkelerinden biridir. İstikamet, doğru yaşam biçimini ve İslam’da kabul gören değerleri temsil eden bir anlama sahiptir. İstikamet, sadece doğru bir çizgide yürümeyi değil, aynı zamanda yanlışları düzeltmeyi de ifade eden bir anlama sahiptir. İstikametin anlık değil, tüm hayatı kuşatan bir yapı arz etmesi gerekir. Kur’an’ın başlangıcında, Fatiha’da yer alan, her gün yaptığımız duamızda,  Rabbimizden istikamet üzere olmayı isteriz. Yaradan’a münacatta ilk sıra, müstakîm yola ulaşmaktır. Bir müminin namazda defalarca Allah’tan isteği, istikamet üzere bir yaşam sürmektir. Kendisi sırat-ı müştekim üzere yaşayan ve yaşantısıyla bizlere örnek olan rehber olan Peygamber Efendimiz (SAV)  yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in hayat bulmuş şekliydi. Yüce Allah’ın Kur’an ile bize bildirdiği, Hz. Peygamber’in de bizzat kendi hayatında yaşayıp bizi davet ettiği hak ve hakikat yolu, ayet ve hadislerde sırat-ı müstakîm ifadesiyle anlatılmaktadır” dedi.
 
“DİN GÖREVLİLERİNİN FAALİYET ALANI HAYATIN BÜTÜN ALANLARIDIR”

Diyanet Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker, din görevlilerinin önemine dikkat çekerek; “Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumumun din hizmeti ve irşat görevini karşılamaktadır. Bir yandan, başta Kur'an Kursları vasıtasıyla yaygın din eğitimi faaliyetleri yürütülmeye çalışılırken, diğer yandan, cami içi ve dışı din hizmetleri gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra, ailede din eğitimi faaliyetlerini desteklemek amacıyla, yetişkin bayanlara yönelik olarak devam ettirilen Kur'an Kursları ile il ve ilçe müftülükleri bünyesinde ailelerin dini konulardaki ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Aile ve İrşat ve Rehberlik Büroları faaliyet göstermektedir. Söz konusu faaliyetler müftü, vaiz, Kur’an Kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyımlarımız tarafından yerine getirilmektedir. Bunun yanında din görevlileri doğum, sünnet, nişan, nikâh, düğün, yeni doğan çocuklara isim koyma, asker uğurlama vb. gibi mutlu günlerde hem de kötü günde hastalık, ölüm ve cenaze işlemleri vb. insanların yanında olmaktadırlar. Yani din görevlilerinin hizmet alanı yalnızca camiler değil hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevlerini de vb. kapsamaktadır” dedi.

“CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI, DİN GÖREVLİSİ ODAKLI KUTLANSIN”

Diyanet Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker, Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlayarak bu haftada din görevlilerinin sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir hafta olması temennisinde bulundu. Eker, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın din görevlilerinin sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir hafta olarak kutlanmasını diliyoruz. Din Görevlilerimiz için son derece önemli olan bu haftanın din görevlisi odaklı kutlanmasını ve daha çok din görevlilerimizin sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu bir hafta olmasını arzu ediyoruz. Bu vesileyle, ülkemizde metropol şehrinden mezrasına, ilinden ilçesine, yeryüzünün en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerimize  kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde yapılması için fedakarca çalışan, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün din görevlilerimizin  Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik eder, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet dileriz. Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası ile birlikte kutladığımız Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diler Peygamber Efendimizi gerçek manada anlamak ve onun gibi istikamet üzere olmayı bizlere nasip etmesini Yüce Rabbimizden niyaz ederiz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN