Hemşehrimiz Prof. Görür: Acele etmeyelim 

Deprem Uzmanı Elazığlı hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür, depremlerin ardından binaların onarılmasında acele edilmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Görür, 'Ne olur alelacele deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim' dedi. 

PAYLAŞ
Elazığ Detay Haber - Gülşah Altaş

Deprem Uzmanı Elazığlı hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından açıklamalarını sürdürüyor. Prof. Dr. Görür, depremlerin ardından binaların onarımında acele edilmemesi gerektiğini ifade etti. 

GÖRÜR: ACELE ETMEYİN 

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür açıklamasında, “Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik: Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir. Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremsellğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı ekilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım. Ne olur alelacele deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim. Sevgiyle” ifadelerini kullandı.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN